T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

VALİMİZ ÖRENYERLERİNİ İNCELEDİ.

VALİ ÖMER FARUK KOÇAK ÖRENYERLERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
 
Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak Aydın’daki antik kentlerde incelemelerde bulundu. Vali Koçak’a incelemeler sırasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka eşlik etti.  İlk incelemeleri 7 Temmuz 2016 tarihinde Tralleis ve Alinda antik kentlerine gerçekleştiren Vali Koçak’a burada Aydın Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Yılmaz Akkan Tralleis örenyeri tarihi, kazı çalışmaları ve çevre düzen planı hakkında bilgi verdi.
 
Aynı gün Karpuzlu Alinda antik kentini de ziyaret eden Vali Koçak, örenyeri tarihi ve mevcut yapıları hakkında bilgi aldı. Alinda tiyatrosu ve Agora’da incelemelerde bulunarak Aydın ilinin zengin bir kültür tarihine sahip olduğunu belirtti. Aydın turizminin deniz-kum-güneş turizminin yanı sıra tarihi özelliğinin öne çıkarılması, kültür  turizmine ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek bunun için çalışmaların başlatılması talimatını verdi.
 
  • Aydın Valisi Örenyerlerini Ziyaret Etti.
  • Aydın Valisi Örenyerlerini Ziyaret Etti.
  • Aydın Valisi Örenyerlerini Ziyaret Etti.
  • Aydın Valisi Örenyerlerini Ziyaret Etti.
  • Aydın Valisi Örenyerlerini Ziyaret Etti.
  • Aydın Valisi Örenyerlerini Ziyaret Etti.Vali06
  • Vali07Aydın Valisi Örenyerlerini Ziyaret Etti.

 
8 Temmuz 2016 tarihinde Magnesia antik kentinde incelemelerde bulunan Vali Koçak’a Magnesia antik kenti kazı başkanı Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Bingöl kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Valiye kitap hediye ederek çalışmalarla ilgili  destek istedi. Vali  Ömer Faruk Koçak Magnesia stadyumunun müthiş bir yapı olduğunu belirterek, çalışmaların yoğunlaştırılmasını, stadyumun tamamının ortaya çıkarılmasını ve içeride erozyonla biriken malzemenin biran önce temizlenmesini istedi.
 
Son olarak Priene ören yerinde incelemelerde bulunulmasının ardından, doğal sit ve kentsel sit alanı olan  Söke Doğanbey köyüne geçildi. Köydeki sivil mimari örnekleri, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi incelenerek, Milet Müze Müdürü Hasibe Akat ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi görevlisi Orman Mühendisi Nevzat Cankurt tarafından bilgilendirildi.